Harjumaalaste kultuuri- ja kogemusvahetus ida-virumaalastega “Piirid ja paarid”.


7.-8. maini 2022 võõrustasime Ida-Viru kogukonnaliikumise aktiviste, kellel 2021 aasta novembris Narvas ja Sillamäel külas käisime.

Algatuse käivitasid Rae valla alevike ja külavanemate selts, Harju Ettevõtlus- ja Arengukeskus ning Ida-Virumaa Integratsioonikeskus (IVIK) erinevate kultuuriseltside esindajad.

Laupäeva hommik algas Jüri kirikus. Jüri kihelkonna ja kiriku ajaloost rääkis Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots. Tervituslaule laulis Patika külakoor.
Edasi siirdusime Järvekülla. Rae vallavanem Madis Sarik tutvustas Eesti ühte kõige innovaatilisemat ja modernsemat kooli, Kindluse Kooli, ühtlasi andis ülevaate kogu Rae valla elust-olust.

Karla külas avas oma kodu uksed külavanem Merko Kimsto. Jutustas lähemalt külavanema tegemistest ja näitas kuidas kodukontor töötab.


Järgnevalt viis bussisõit Suursoo külla, kus Fredy Lehe – Gerli Lehe ja Annika Aas rääkisid Harjumaa 2018. Aasta külast. Külalised said katsetada seepide valmistamist, külaplatsil laulda külanaiste laulu ja ennast sportlikult proovile panna. Laulmisest said meeleolukad fotod galeriisse.


Külastasime ka Lilleoru õppekeskust. Marika Aalja tutvustas lapsevanemate algatusest sündinud uudset põhikooli ja Ave Oit näitas Elulille parki ja perma-kultuuri aeda.
Pika päeva lõpuks jõudsime Üksikusse Rüütlisse, kus toimus ühine õhtusöök ja külaliste majutumine. Rüütlikokkade toit maitses suurepäraselt!
Külalisi üllatasid Igor Besstšotnov ja Priit Laatre, kes mängisid elavat muusikat ja õpetasid eesti rahvalikke laule.


Pühapäeva, 8.mai hommikul viis Kurna külavanem Aivar Aasamäe meid Kurna Kultuuritunnelisse ja rääkis sealsete näituste lugu. Kurna külaplatsilt liikusime Aivari ja Leelo külalislahkesse koju.
Käisime ära ka värskelt valminud IKEA pargis. Pargist tagasi jalutades palus Kurna kellamaja peremees Tanel kõiki oma hoovi ja majaga tutvuma. Mõisapargis õpetas Hasan uudset ja väga meeleolukat mängu cornhole.

Edasi sõitsime Anija mõisa. Giid tutvustas püsinäitust “Mõisa aja lugu” ja viis ka mõisahoovi ringkäigule.
Ühine koosviibimine lõppes seal lõunasöögi ja kokkuvõtetega.

Jäi kõlama, et kindlasti tuleb ühiselt taas midagi põnevat ette võtta, sest nii palju jäi veel rääkimata ja näitamata. Osalenud tõdesid, et nähtu rõõmustas, inspireeris ning saadi palju toredaid sõpru.

Aitäh kõigile, kes organiseerimises kaasa lõid, ja kelle abiga sündmus teoks sai!

Muljed kogus ja pilte tegi RVAKS-i juhatuse liige Kai Lasn.